Baltic Pipe – postępy inwestycji lipiec 2021

Baltic Pipe to strategiczny projekt mający na celu przesyłanie gazu ziemnego ze złóż zlokalizowanych w Norwegii głównie na rynki polskie i duńskie. Nowy korytarz dostaw wpłynie znacząco na bezpieczeństwo energetyczne w Europie. Baltic Pipe – budowa tego gazociągu realizowana jest głównie przez dwie instytucje: Energinet oraz Gaz-System. Kiedy zaplanowane jest ukończenie prac? Jak wyglądają obecnie postępy tej inwestycji?

Baltic Pipe budowa

Realizacja prac związanych z nowym systemem gazociągów jest zbieżna z polityką energetyczną Unii Europejskiej. Dotyczy m.in.: integracji rynków gazu, podniesienia bezpieczeństwa dostaw, a przy tym wdrożenia zasad zrównoważonego rozwoju. Baltic Pipe budowa obejmuje nie tylko układanie gazociągów na dnie morskim (lub zakopywanie ich poniżej), ale również – prace naziemne. Inwestycja Baltic Pipe składa się z pięciu elementów, w tym: budowy gazociągów na dnie Morza Północnego i Morza Bałtyckiego, rozbudowy duńskiego i polskiego systemu przesyłowego, stworzenia tłoczni gazu w Danii.

Postępy prac na lipiec 2021

Prace na terenie Polski rozpoczęły się w październiku 2020. Obecnie w części lądowej (Niechorze – Płoty i Goleniów – Lwówek) trwają wykopy, układanie i spawanie gazociągów Baltic Pipe. Budowa obiektów technologicznych odbywa się w Goleniowie, Gustorzynie, Odolanowie (są to lokalizacje trzech tłoczni gazu). W części morskiej sprawdzana jest 275-kilometrowa trasa i pogłębiane dno morskie na niektórych jej odcinkach. Na dnie Morza Bałtyckiego rozpoczęło się układanie gazociągu przy pomocy statku Castorone. Zaawansowanie podwodnych prac Baltic Pipe po 12 dniach wynosi już ponad 20 procent.

Baltic Pipe – kiedy nastąpi uruchomienie gazociągu?

Piotr Naimski pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej potwierdził, że termin uruchomienia Baltic Pipe to wciąż jesień 2022 roku. To ważna informacja, biorąc pod uwagę zawieszenie prac na dwóch duńskich odcinkach tego gazociągu (wschodnia Jutlandia i zachodnia część Fionii). Firma Energinet nie może kontynuować tam inwestycji ze względu na brak pozwoleń środowiskowych wydawanych przez duńską agencję ochrony środowiska. Procedura uzyskania nowych pozwoleń może potrwać nawet 8 miesięcy i jest zależna od oceny wpływu budowy gazociągu na miejscowe populacje zwierząt. Przedstawiciele firmy Energinet zapewnili jednak, że konieczność wydania uzupełniających pozwoleń środowiskowych nie spowoduje opóźnień w budowie Baltic Pipe.

Korzyści całej inwestycji

Gazociąg Baltic Pipe będzie w stanie transportować 10 mld m3 gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m3 z Polski do Danii. Jednak realizacja tego projektu przyniesie znaczące korzyści społeczno-ekonomiczne nie tylko tym dwóm krajom. Beneficjentami będą także pozostałe kraje regionu Morza Bałtyckiego i Europy Środkowo-Wschodniej. 900-kilometrowy gazociąg wzmocni bezpieczeństwo energetyczne w regionie, uzależnione do tej pory od stabilności jednego (wschodniego) źródła dostaw. Projekt Baltic Pipe umożliwia wejście na rynek nowych dostawców gazu ziemnego, co spowoduje wzrost konkurencyjności cenowej tego paliwa. Popularność innych paliw kopalnych (np. węgla) prawdopodobnie zmaleje, a to w znaczącym stopniu wpłynie na ochronę środowiska naturalnego poprzez zmniejszenie emisji CO2.

multilog